Si sami postavljate diagnoze? Slaba zamisel!

17. 5. 2017
Deli
Si sami postavljate diagnoze? Slaba zamisel! (foto: profimedia)
profimedia

Ste tudi vi med tistimi, ki ob prvih (pravih ali namišljenih) simptomih bolezni le-te preverjate preko Googla? Raziskave kažejo, da je to zelo slaba zamisel.

Verjetno so na svetovnem spletu (po seksu) najpogosteje iskani izrazi "izpuščaj", "vročina", "kašelj", "tiščanje pod rebri", "bolečina v želodcu."

Težava je v tem (hm, kako bi se lahko vljudno izrazili?), da tako početje ni ravno najboljša zamisel. Ko se začnete podrobneje poglabljati v vaše (namišljene ali resnične) simptome, si boste najverjetneje diagnosticirali kakšno redko in neverjetno bolezen, na primer bubonsko kugo. Nove raziskave namreč kažejo, da bodo "spletni strokovnjaki" najverjetneje naredili prav to.

V raziskavi, ki jih je opravil Journal of Consumer Research, so raziskovalci 250 študentom podali informacije o raznih boleznih, kot so gripa, virus HIV in rak na dojkah. Prosili so jih, naj na podlagi simptomov postavijo diagnozo - sebi ali nekomu drugemu.

Kaj se je zgodilo? Ugotovili so, da bodo ljudje prej sebi postavili diagnozo redke bolezni kot drugim ljudem z enakimi simptomi. Tako početje ima resne posledice - zaradi strahu pred boleznijo se lahko pojavijo tesnoba, stres in druge bolezni, povezane s stresom.

Obstaja verjetnost, da boste v primeru samodiagnosticiranja naredili napako. Svetovni splet ni orodje, s katerim bi si postavljali diagnoze. Je orodje, s pomočjo katerega se lahko seznanite z raznimi možnostmi, preden se odpravite k zdravniku (ne pa, da k njemu greste zato, da bi mu razkrili svojo diagnozo in hoteli njegovo potrditev). Postavljanje diagnoz torej raje prepustite strokovnjakom.

Povzeto po health.com

Novo na Metroplay: "Gledalci so razlagali, kako naj pustim moža" | N1 podkast s Suzano Lovec