Sladki krompir: Zdrav eksot na domačem vrtu

30. 7. 2017 | Vir: Jana
Deli
Sladki krompir: Zdrav eksot na domačem vrtu (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Sladki krompir vzgajajo povsod po svetu, zlasti v Srednji in Južni Ameriki, Afriki in Aziji. V toplem poletju ga lahko pridelujete tudi pri nas.

Sladki krompir (Ipomoea batatas) prvotno izvira iz Srednje Amerike in so ga v 15. stoletju Španci prinesli v Evropo in preostali svet. Zaradi okusnih in hranilnih gomoljev ima v velikem delu sveta velik gospodarski pomen. V revnejših pokrajinah Južne Amerike in Afrike, v katerih je prebivalstvo odvisno od lastne pridelave zelenjave, spada sladki krompir tudi med osnovna živila. Njegovo ime pogosto povzroča zmedo, kajti sladki krompir dejansko ni v sorodu ne s krompirjem (Solanum tuberosum) ne s topinamburjem (Helianthus tuberosus).

Znana okrasna rastlina

Sladki krompir izvira iz velikanske družine slakov (Ipomoea) in ni le okusna zelenjava, nekatere okrasne sorte zgodaj poleti kažejo tudi bele in rožnate, a le kratkotrajne cvetove. Zato so sorte, kot so 'Terrace Lime' s svetlo zelenim, 'Blacky' s črno zelenim in 'Tricolor' z zeleno-rožnato belo vzorčastim listjem, primerne za lončnice in balkonske rastline. Lepe so tudi kot enoletna ozelenitev pergol in plezalnih opor.

Eksotična gomoljnica

Ipomoea batatas tvori v tleh okusne gomolje, bogate z ogljikovimi hidrati, ki jih lahko uživate podobno pripravljene kot krompir. Lahko jih pečete, kuhate ali cvrete. So vlaknasti in sladki zaradi visoke vsebnosti sladkorja in škroba. Oblika gomoljev, ki so pravzaprav skladiščne korenine, se razlikuje od okrogle do vretenaste. Gomolji zrastejo do 30 cm v dolžino in v svoji tropski domovini lahko tehtajo celo več kilogramov. Barva gomoljev je odvisno od sorte lahko bela, rumena, oranžna, rožnata ali vijoličasta. Sladki krompir je zelo zdrav. Vsebuje snov caiapo, ki lahko zniža raven sladkorja in holesterola v krvi. Liste sladkega krompirja lahko pripravite kot špinačo.

Mnogo poti vodi do sladkega krompirja

Sladki krompir lahko začnete saditi ob koncu zimskega počitka aprila in maja, rastline pa lahko predvzgojite že januarja. Sladki krompir dajte v posodo ali zaboj z rahlejšo zemljo. V svetlem prostoru in pri enakomerni talni vlagi gomolji poženejo po nekaj tednih. Druga možnost je, da jih tako kot jedro avokada prerežete na pol, obesite v kozarec z vodo in postavite na svetlo okensko polico. Ko so poganjki dovolj dolgi – približno 20 do 30 cm –cel gomolj ali le brstne potaknjence posadite na prosto. Če uporabite cele gomolje, naj do polovice gledajo iz zemlje. Potaknjence za razmnoževanje gomolja odrežite, odstranite najnižje liste in jih do dveh tretjin dolžine poševno zabodite v zemljo. Semen se vam ne splača sejati, ker slabo klijejo.

Rastišče in nega

Če nimate rastlinjaka, sladki krompir zaradi nevarnosti pozebe posadite na prosto šele po ledenih svetnikih. Ko konec maja ni več pričakovati pozebe, eksoti dobijo zaščiteno mesto v velikih sadilnih posodah na balkonu ali terasi, v blagem vinogradniškem podnebju dozorijo tudi na gredi na prostem. Za dobro letino potrebujete sadilne posode s prostornino najmanj 30 litrov. Če sladki krompir posadite na gredo, zagotovite od 50 do 60 cm razmika med vrstami. Sladki krompir nima velikih zahtev glede substrata in uspeva praktično na vsakem sončnem in zaščitenem rastišču na normalnih vrtnih tleh, ki niso preveč mokra. Vendar je zelo občutljiv za mraz, zato najbolje uspeva v balkonskih koritih, na visoki gredi ali v rastlinjaku. Pri enakomerni vlažnosti tal in sončnem do polsenčnem, toplem rastišču sladki krompir v poletnih mesecih požene veliko hčerinskih gomoljev.

Batata za ozelenitev

Sladki krompir je plezalka in tvori do tri metre dolge poganjke s srčastimi listi, zato potrebuje plezalno oporo. Na vrtni gredi se poganjki lahko razširijo po tleh ali visijo prek robov obešank in cvetličnih korit. Ovijalka poleti ozeleni cele stene in jo lahko uporabite za zaščito pred pogledi.

Pobiranje

Sladki krompir začnite pobirati septembra. Brž ko rastline jeseni porumenijo, so gomolji zreli za pobiranje. Ker ima sladki krompir rad toploto, ne prenese mraza. Pri 10 stopinjah pod ničlo rastline odmrejo. Debela plast zastirke ali odeja iz slame lahko zavleče pobiranje. Pobrane gomolje še dva dni sušite na zraku, preden jih zaužijete. Sladki krompir je le pogojno primeren za skladiščenje. Odvečne gomolje lahko za kratek čas skladiščite v hladnem in suhem prostoru. Če jih predolgo skladiščite, obstaja nevarnost, da gomolji zgnijejo.<

Besedilo: Jasna Milinković

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži