Po vsej državi se je razširil val panike in gnusa, ko so popotniki objavljali fotografije in videoposnetke, ki domnevno prikazujejo žuželke na pariškem lokalnem prometnem sistemu, hitrih vlakih in na letališču Charles de Gaulle.
Naraščajoča kriza s stenicami v Franciji je sprožila politični spor, saj je pariška mestna hiša dejala, da se je treba z vdorom krvosesih žuželk spopasti pred olimpijskimi igrami prihodnje leto, minister za promet pa je poklical železniške in avtobusne operaterje, da preprečijo razmnoževanje hroščev na sedežih. Nekateri potniki na pariškem metroju ali lokalnih vlakih vztrajajo, da bodo odslej stali, saj se bojijo sedenja na sedežih.
Poleti, ko je obiskovalec pariškega kina na družbenih omrežjih objavljal o stenicah, so kinematografske družbe izdale izjave o tem, kako so ravnale s sedeži. Medtem so podjetja za zaplinjevanje poročala o vse večjem povpraševanju po čiščenju zasebnih domov. Minister za promet Clément Beaune je dejal, da bo naslednji teden sklical operaterje javnega prevoza, "da jih obvesti o protiukrepih in o tem, kako narediti več za zaščito potnikov". Na X, nekdanjem Twitterju, je objavil, da je bil njegov cilj "pomiriti in zaščititi".
Predstavniki pariške mestne hiše so ta teden pisali premierki Élisabeth Borne s prošnjo za namensko nacionalno delovno skupino, ki bi se ukvarjala s tem, kar imenujejo "nadloga" žuželk. Podžupan Pariza Emmanuel Grégoire je za francosko televizijo povedal: »Nihče ni varen. Lahko jih ujamete kjerkoli in prinesete domov ter jih ne odkrijete pravočasno, dokler se ne namnožijo in razširijo.«
Dejal je, da so pariške oblasti prejele porast klicev na pomoč, zasebna podjetja pa so imela v zadnjih tednih nenavadno visoko število prošenj za zaplinjevanje. Povedal je, da mora vlada uskladiti delovanje na vseh ravneh države "čim hitreje in čim bolj učinkovito".
Grégoire je dejal: "Ko se nekdo znajde pred tem, je hudič," in dodal, da je bilo slabše za gospodinjstva z nizkimi dohodki, ki niso mogla plačati visokih stroškov zasebnih podjetij za zaplinjevanje. Stenice, ki so v petdesetih letih 20. stoletja večinoma izginile iz vsakdanjega življenja, so se v zadnjih desetletjih ponovno pojavile in so postale vse bolj odporne na kemično obdelavo.
Lahko so prisotni v vzmetnicah, pa tudi v oblačilih in prtljagi ter pridejo ven ponoči, da se hranijo s človeško krvjo. Pogosto povzročajo tudi psihološke stiske, težave s spanjem, anksioznost in depresijo. Časopis Le Parisien je v petek na prvi strani objavil članek o paniki zaradi stenic in problem označil za obliko "domačega terorja".
BONUS VIDEO: Pogovor Tine Maze in Boruta Pahorja
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj