Je inteligenca ključna lastnost, ki določa, ali bo nekdo v življenju izjemno uspešen ali ne? Steve Jobs je verjel, da ni.
Kaj je tisto, kar loči vrhunske strokovnjake, poslovneže, inženirje, podjetnike, znanstvenike od drugih? Je za to zaslužna sreča? So bili ob pravem času na pravem mestu? So poznali prave ljudi, imeli dober rodovnik, visoka čustvena inteligenca? Ali pa obstaja nek faktor x, ki je navadnim ljudem ni dan? Kaj pa, če morda ni nič od tega?
Prav o tem je veliko govoril ustanovitelj Appla Steve Jobs.
"Ste kdaj razmišljali o tem, kaj pomeni biti inteligenten?" je leta 1982 svoje občinstvo vprašal legendarni Jobs, ko je prejel 'zlato plaketo', ki mu jo je podelila Akademija za dosežke. "Verjetno nekateri od vas ste, kajne?" je nadaljeval.
"Na primer, ko srečaš prijatelja, ki je precej neumen in se zavedaš, da si pametnejši od njega, pa se sprašuješ, kaj pravzaprav naredi to razliko."
Pa vendar po njegovem ta razlika, in ljudje se razlikujemo med seboj po veliko tega, ni ključna tudi za uspeh. Zanj je pomenljivejša sposobnost opazovanja stvari od daleč in v videnem videti povezave, ki jih drugi ljudje ne vidijo.
"Zato ne smete imeti enakega nabora izkušenj kot vsi ostali, saj boste potem vzpostavljali enake povezave." Kar vidite v zgodbah ljudi, ki so najbolj ustvarjalni, inovativni in uspešni, je, da so 'imeli različne izkušnje, ki so jih lahko uporabili, da bi poskušali rešiti problem ali se lotiti določene dileme na edinstven način'.
In to je to. Veliko pametnejši postaneš, ko znaš sklepati nove in zanimive povezave, kar lahko storiš le s širokim naborom izkušenj.
V teoriji se sliši preprosto. Toda v praksi se zlahka zataknemo v starih vzorcih in načinih dela, namesto da bi nabirali nove izkušnje. In izhod iz teh obdobij stagnacije zahteva psihično moč.
"Prevzeti moram odgovornost za zapadanje v rutino." Včasih pademo v rutino in vse okoli sebe vidimo kot razlog, zakaj smo tam, kjer smo. Vendar se izhod iz 'zagozdenosti' začne pri nas samih. Bodite iskreni sami s sabo, da ste se postavili v 'kot' in prevzemite odgovornost za to, da se vrnete na pravo pot. "Prepoznati gre vzorec, v katerem smo se znašli."
Preseganje vzorcev po Jobovo
Pri tej zavezi gre za prepoznavanje posebnih vzorcev, v katere ste zapadli, in navad, ki vas zadržujejo v neželeni situaciji.
Na primer: Nenehno si govorite: "Počakal bom." Kar pomeni, da izogibate novih izzivov, ko se ti pojavijo. Nemsto tega, si prigovarjate, da se bodo 'stvari spremenile' same od sebe. Želite si spremembe, vendar te ne iniciirate sami.
A vzorce je potrebno najprej prepoznati, da bi lahko naredili nekaj v zvezi z njimi. In prepoznate jih lahko le tako, da ste dosledni. Dosledni pri tem, da se občano umaknete in delate na svojem življenju (in na sebi), ne samo v njem.
Vprašajte se:
- Kje sem obstal in kako se je to zgodilo?
- Kako si preprečujem, da bi dosegel stvari, ki jih želim doseči, ali življenje, ki ga želim živeti?
Če pomaga, se o teh vprašanjih pogovorite s prijateljem, ki vas dobro pozna.
Spomnite se, kako razburljivo je lahko soočanje z izzivi. Začnite z nečim majhnim in izvedljivim. Lahko je karkoli. Lahko se priskusite v novi igri, športu ali pa se vpišete na kratek tečaj keramike ali slikanja na svilo.
Začutite spet navdušenje nad tem, da se nekaj novega učite, rastete in ustvarjate nov nabor izkušenj, na katere se boste kasneje (in ni vam treba že zdaj vedeti, kako) zanesli.
"Začel se bom premikati." Pa vendar je težko spremeniti smer, če nimate cilja. Zato se vprašajte:
- Kam želim iti?
- Kaj je moj novi cilj?
Ko se v vas oblikuje novi cilj, si tega zapišite.
Raziskave kažejo, da z zapisovanjem svojih ciljev povečujete možnosti, da jih na koncu tudi dosežete, bolj, kot če samo razmišljate o njih. Verjetnost, da boste uspeli, je še večja, če boste to delili s prijateljem, in se nato še povečuje, če boste z njimi redno delili svoj napredek, svetujejo na Kurir.
Začnite z enim, majhnim korakom. Morda želite pustiti službo, v kateri stagnirate, in presedlati v panogo, ki vas navdušuje. "Dogovorite se za kosilo s prijateljem, ki že dela v tem segmentu gospodartva."
Če pa občutek stagnacije prihaja iz vašega romantičnega razmerja, bi šlo morda prekiniti rutino obveznosti in opravkov, v katere sta zapadla s partnerjem, in si za bližnji konec tedna razervirata skupno avanturo tam, kjer še nikoli nista bila.
Zdaj razumete bistvo.
Novo na Metroplay: "Treba je poznati žalost, nesrečo in poraz, da lahko ceniš vse te uspehe" | SIDDHARTA INTIMNO