Kamnita orodja, odkrita na severozahodu Kitajske, so skrivnostni skupini ljudi pomagala preživeti v hladnih in težkih razmerah pred 50.000 in 60.000 leti. Ampak kdo je izdelal to orodje? Odgovor znanstvenikov bi lahko omajal vse domneve o tem obdobju kamene dobe, piše CNN.
Arheologi so na najdišču Longtan odkrili na stotine kamnitih predmetov v rdečkasti glini. Ugotovili so, da so bila orodja izdelana v slogu, znanem kot 'kina', značilnem za neandertalce, najbližje sorodnike sodobnega človeka. Vendar pa raziskovalce bega dejstvo, da v vzhodni Aziji niso našli nobenega podobnega kamnitega orodja, niti ni dokazov, da bi neandertalci dosegli tako daleč na vzhod. To pomeni, da bodisi ta orodja v Longtanu ne bi smela obstajati bodisi so nekatera razumevanja srednjepaleolitika in prazgodovinskega človeka napačna.
"Odkritje na najdišču Longtan je izjemno, ker dokumentira to edinstveno tradicijo daleč stran, vsaj 7000 ali 8000 kilometrov od regije, povezane s to prazgodovinsko industrijo," je za CNN povedal David Delpiano, podoktorski sodelavec na Univerzi v Ferrari in eden od avtorjev študije.
Archaeologists unearthed a cache of stone tools. Neanderthals may have made them, study finds
— marylynnjuszczak (@marylynnjuszcza) April 8, 2025
Source: KVOA
https://t.co/8Zcm2nZJDf
Shared via the Google App
Neandertalci so živeli v Evraziji približno 400.000 let, a so izginili pred približno 40.000 leti (po mnenju nekaterih strokovnjakov so se nato absorbirali v Homo sapiens). Vendar vzhodno od Altajskega gorovja niso našli nobenih ostankov te vrste.
Neandertalske kosti in okostja so doslej našli v zahodni Evropi poleg kamnitega orodja sloga Kina, poimenovanega po francoski jami La Kina. Arheologi pripisujejo ta slog izdelave kamnitega orodja neandertalski musterijski kulturi.
Neverjetno odkritje v Longtanu bi lahko imelo "pomembne posledice" za naše razumevanje daljne preteklosti, je dodal Delpiano.
Možno je, da so se neandertalci selili tako daleč na vzhod in dosegli današnjo Kitajsko, pa tudi, da so nekatere druge človeške vrste izdelovale kamnito orodje, ki je bilo izjemno podobno tistemu, ki so ga izdelovali v Evropi v srednjem paleolitiku.
Med orodjem so odkrili strgala, koničaste konice, verjetno za sulice, pa tudi orodja, podobna žagi.
Analiza starodavnega cvetnega prahu na najdišču Longtan je pokazala, da sta bila podnebje in okolje na jugozahodu Kitajske pred 50.000 ali 60.000 leti podobna tistemu v Evropi v tistem času. Vendar v bližini orodij niso odkrili nobenih živalskih ostankov, zato ni znano, ali so izdelovalci teh kamnitih orodij lovili in jedli podobne živali kot neandertalci v Evropi.
Možno je, da so neandertalci šli tako daleč na vzhod, dodaja Delpiano, vendar je možno tudi, da so nekje bolj zahodno srečali sorodno vrsto, kot so Denisovci, ki so nato tehnologijo izdelave kamnitega orodja prenesli bolj na vzhod. Znano je, da so denisovci živeli po vsej Aziji.