V razmislek ob dnevu žena, ker 'na ženskah svet stoji!'

4. 3. 2016
Deli
Ženske v IT industriji (foto: profimedia)
profimedia

Mary Barra je prevzela General Motors. Ta ustvarja več kot 150 milijard $ prihodkov letno. Marisa Mayer je predsednica Yahoo. Oprah Winfrey je medijsko najvplivnejša ženska na svetu. Urša Seršen je soustanoviteljica podjetja Bellabeat. Medeja Lončar je CEO za Siemens. Vanja Lombar je generalna direktorica OMV Slovenija. Indra Nooyl, CEO za PepsiCo. Anne Sweeney, predsednica Disney television group. Lea Benedejčič, generalna direktorica Mimovrste.com.

Tina Maze
Oprah Winfrey

In tu je nenazadnje tudi ...

  • Tina Maze, Tina je v karieri osvojila 26 zmag v svetovnem pokalu, s čimer je postala najboljša alpska smučarka v zgodovini Slovenije. Skupaj je osvojila 13 medalj na svetovnih prvenstvih in olimpijskih igrah. Postavila je "svetovni rekord" po številu točk - 2414 točk v eni sezoni svetovnega pokala (moški in ženske).

Časi se vendarle spreminjajo. Zgoraj naštete ženske to dokazujejo.

Ženske zasedajo vse več vodilnih delovnih mest, po evropskih državah uzakonjajo ženske kvote, ena najmočnejših držav Nemčija je sprejela ženske kvote v nadzornih odborih.

Zaposlovalni trendi obljubljajo večje zaposlovanje žensk

Dolgoročnim zaposlovalnim trendom v času globalnega osvobajanja recesijskih spon ni bilo namenjene veliko pozornosti, sedaj pa se čedalje več govori o prednostih in znanjih, ki bodo ključna za ekonomijo prihodnosti.

ceoForbes poroča o zanimivem fenomenu: informacijska tehnologija nadomešča znanje nekoč stabilnih delovnih mest, se pa na račun avtomatizacije ustvarja čedalje večji manjko v medosebnih odnosih. Poudarek naj bi bil tako čedalje bolj na sposobnostih skrbi za druge, ki jih računalnik ne zmore, kot so na primer osebni pristop, prijaznost, empatija in socialne spretnosti. Veliko žensk je že danes zaposlenih na tovrstnih delovnih mestih, potreba po takšnih sposobnostih pa bo le še rasla. Čeprav je odstotek žensk na najvišjih vodstvenih položajih še vedno zaskrbljujoče nizek (v upravah podjetij v Sloveniji je žensk le okoli 20%), raste odstotek žensk v srednjem managementu, saj tu še posebej prav pridejo takoimenovane ženske lastnosti kot so sodelovanje, mentorstvo in dobri medosebni odnosi.

Pa se sposobnosti res tako ostro delijo med spoloma? Naj bi torej moški še naprej dominirali na področju znanosti, inženiringa in tehnologije?

Spletni časopis The Guardian je poročal o zanimivi raziskavi študentov računalništva, ki so se odločili raziskati vlogo spola v programerskem okolju. Navsezadnje je po podatkih ankete iz leta 2013 odstotek programerk v tehnološkem poslu le 11,2 odstoten. Raziskava je potekala tako, da so uporabniki storitve za shranjevanje programske kode GitHub ocenjevali anonimne kode svojih kolegov. Avtorji študije so prišli do presenetljivih ugotovitev – kode, ki so jih napisale ženske, so bile povečinoma bolje ocenjene kot kode, ki so jih napisali moški, vendar le, dokler spol programerja ocenjevalcem ni bil znan. Ženske uporabnice storitve GitHub so v povprečju torej bolj sposobne od moških, vendar so predsodki vendarle močnejši.

zoran savinZoran Savin, direktor Mojedelo.com pravi: »Seveda delodajalci izbirajo po spolu. Nekatere ženske lastnosti so bolj primerne za nekatere delovne sredine, nekatere moške za druge. A to pomeni samo, da delodajalci vedno zaposlujejo človeka. Tistega človek, ki najbolj sodi k njim. Kar je resnično pomembno je dejstvo, da izberejo kandidata, ki se odlično vklopi v ekipo, ki ima osebne lastnosti, ki pristajajo podjetju in prinese dodatno vrednost podjetju. Vse ostalo je povsem brezpredmetno.«

Ženske zasedajo vse več »moških« poklicev

Ženske opravljajo vse več poklicev, ki so včasih veljali za tradicionalno moške. Tako so ženske zasedle učiteljska, zdravniška mesta, prav tako pa se trdno sidrajo v računalniških poklicih. Stigma o tem, da se delovna mesta delijo na ženska in moške je povsem raztrgana. Kljub temu, da ženske zasedajo ista delovna mesta kot moški, še vedno niso enako plačana.

Znan je primer priljubljene holivudske igralke Jennifer Lawrence, ki je lansko leto na Facebooku izrazila svoje ogorčenje glede slabšega zaslužka ženskih igralk. Zaradi svojega zvezdniškega zaslužka se je svoje mnenje sprva obotavljala objaviti, nato pa se je vendarle odločila za objavo z naslovom Zakaj zaslužim manj kot moji moški sodelavci?. Ko je izvedela za svoj občutno nižji honorar, je bila prvenstveno jezna nase, saj pri pogajanju za plačilo zaradi že tako visokih zneskov ni želela izpasti težavna ali razvajena. Ne glede na honorar, za katerega se pogajajo, so po njenem mnenju ženske zaradi zgodovinske neenakopravnosti na nek način socialno determinirane. S tem, ko se ne zavzamejo za svoje pravice, posredno diskriminirajo tudi same sebe.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol