Zakaj so mladi vse pogosteje obiskovalci ambulant za spolno prenosljive okužbe?

6. 12. 2016
Deli
prof. dr. Mojca Matičič, dr. med. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Da so najstniki vse pogostejši obiskovalci ambulante za spolno prenosljive okužbe in ambulante za anonimno in brezplačno testiranje za HIV, hepatitis B in C, je že pred časom ugotavljala tudi infektologinja prof. dr. Mojca Matičič, dr. med.

»Ko imam v ambulanti za spolno prenosljive okužbe mladega pacienta, ki ga moram povprašati o načinu okužbe, se včasih zgrozim nad slišanim. Po tem, kar mi nekateri povedo, si lahko mislim, da kljub vsemu povedanemu, da bi mlade ozavestili o zdravem spolnem življenju, ni kaj dosti učinka.«

Zaskrbljujoče je, poudarjajo tudi na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, da mladi spolne partnerje vse pogosteje iščejo s pomočjo spletnih aplikacij.

Najbolj priljubljeni je Tinder, ki na dan ustvari 10 milijonov spolnih parov. Grindr je njegova različica za istospolne.

Nedavno so imeli na Infekcijski kliniki primer gimnazijke z nenavadno spolno prenosljivo okužbo. Ugotovili so, da je imela več spolnih odnosov s tujci, ki jih je našla prek aplikacije. »Mladi jih uporabljajo, ker je to enostaven dostop do partnerske zveze, ker ostaneš anonimen, ker imaš večjo možnost eksperimentiranja.« Te aplikacije so kot garmini, spolnega partnerja najdeš v nekaj minutah. Namesto kave si privoščiš seks za prvim vogalom, s človekom, ki ga ne poznaš, o katerem nič ne veš. To je nevarno. »Ljudje, ki si tako izbirajo partnerje, imajo dva- do trikrat večjo možnost za spolno prenosljivo okužbo,« svari prof. dr. Matičičeva.

Preberite si več o tem na spletni povezavi Aktivni.si

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži