Znanstveniki opozarjajo, da upokojitev vpliva na hiter upad možganskih funkcij

13. 7. 2018
Deli
Znanstveniki opozarjajo, da upokojitev vpliva na hiter upad možganskih funkcij (foto: Profimedia)
Profimedia

Komaj čakate, da se upokojite in delo za vselej obesite na klin? Morda to vendarle ni najboljši scenarij za pozna leta.

Nove raziskave razkrivajo, da pričnejo možganske funkcije hitro upadati takoj, ko ljudje prenehamo z delom in se ustalimo v upokojitev. V obsežni raziskavi, ki so jo v Veliki Britaniji izvedli med 3.400 upokojenci, se je pokazalo, da je upad funkcij kratkoročnega spomina kar 40 odstotkov hitrejši, ko se človek enkrat upokoji.

To pripisujejo pomanjkanju stalnih stimulacij, kar negativno vpliva na kognitivne funkcije, pospeši izgubo spomina in ustvari tveganje za razvoj demence. Na poslovni šoli v Manchesterju še dodajajo, da je študija potrdila prejšnje raziskave, ki so predvidevale enake zaključke - manj uporabljamo možgane, hitreje jih izgubljamo.

Zato priporočajo vsem upokojencem, da najdejo načine, kako lahko svoje možgane še naprej angažirajo. "Tu ne govorim o tem, da vsak dan igrajo sudoku, ampak da najdejo nekaj, kar je popolnoma drugačno od njihove prejšnje službe - če so recimo prej vse življenje delali v javni upravi, naj poskusijo potem pomagati v bolnišnicah ali pa v izobraževalnih ustanovah," je za Telegraph povedal strokovnjak na področju organizacijske psihologije v poslovni šoli v Manchesterju.

Pred pojavom upada možganskih funkcij po upokojitvi pa niso varni nobeni poklici. Tudi ljudje, ki so prej delali v zelo hektičnih ali zelo zahtevnih službah, so v raziskavi pokazali enake rezultate. 

Poleg tega, da moramo možgane zaposliti, pa je za mentalno zdravje v starejših pomembno še, da obdržimo socialne stike, saj je druženje z drugimi ljudmi odličen trening za možgane. Ob tem se svetuje še aktivno življenje, zdravo prehrano in seveda nič kajenja

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord