Čuječnost – izjemna sposobnost, da smo tukaj in zdaj!

16. 1. 2016
Deli
Čuječnost – izjemna sposobnost, da smo tukaj in zdaj! (foto: profimedia)
profimedia

Prvič slišite za pojem čuječnost? Morda vam bo bolj jasno, kaj s to besedo mislimo, če najprej citiramo nekaj zanimivih misli o tem, kaj pomeni biti čuječen – ali povedano z drugimi besedami: kako biti tukaj in zdaj!

O čuječnosti so povedali ...

  • »Čuječnost pomeni biti prav posebno pozoren: namenoma, v tem trenutku in brez predsodkov.« - Jon Kabat-Zinn, profesor medicine
  • »Čuječnost preprosto pomeni, da se zavedamo, kaj se dogaja prav zdaj, ne da bi si želeli, da bi bilo drugače; da uživamo v prijetnem, ne da bi se ga oklepali, ko mine (kar bo); da se počutimo neprijetno brez strahu, da bo vselej tako (ker ne bo).« - James Baraz, učitelj meditacije

Zdaj je vsekakor bolj jasno, ni res?

A kako to stanje doseči, še posebno, ker smo sredi svojega hektičnega vsakdana tako vajeni, da se izgubljamo v svojih mislih, ki se povečini nanašajo na prihodnost ali preteklost, zaradi česar se nad nas nagrmadi še več stresa na pritisk, ki smo ga že tako in tako deležni?

Osnovna pravila čuječnosti

Ker v resnici to ni tako težko, kot se sprva sliši, v nadaljevanju navajamo 10. osnovnih pravil čuječnosti.

  • 1. Tukaj in zdaj

Vedno, kadar vas v mislih zanese v preteklost ali prihodnost, se zavedite, da je vaš um odplaval, in blago usmerite svojo pozornost nazaj v sedanjost. To boste najlažje storili tako, da se boste osredotočili na nekaj: npr. na dihanje, kakšen del svojega telesa, zvok ali detajl iz okolja.

  • 2. Brez predsodkov

Bodite pozorni na svoje misli in sodbe, h katerim teži vaš um. Ne prekinjajte jih niti se z njimi ne borite. Zgolj zaznavajte jih, kot zaznavate premikajoče se oblake na nebu.

  • 3. Potrpežljivost

Potrpežljivo opazujte, kako se razvija vaša čuječnost in bodite pri tem potrpežljivi s seboj, še posebno s svojim nemirnim umom. Ravnajte z njim, kot da bi psička učili mirno sedeti.

  • 4. Bodite prijazni s seboj

Bodite do sebe nežni in prijazni. Čuječnost nam omogoča, da prepoznamo boleče misli in čustva in se jim posvetimo. V takih trenutkih nam je lahko v veliko pomoč, če smo sočutni s seboj. Ravnajte s seboj tako, kot bi ravnali s prijateljem, ki preživlja hude čase.

  • 5. Začetnikov um

Včasih um rad misli, da je spoznal vse. Da je vseveden. Ostanite njemu navkljub radovedni in se vračajte v trenutek, kjer se dogajajo resnična presenečenja in čuda.

  • 6. Zaupanje

Zaupajte svoji notranji modrosti in intuiciji. To ne pomeni vselej, da zaupajte svojim mislim. Čuječnost vam bo razkrila, da misli pridejo, odidejo in se spreminjajo.

  • 7. Neupiranje

Včasih se k čuječnosti zatečemo v upanju, da bi odpravili težave ali se spremenili oziroma izboljšali. A nas prav želja po tem, da bi stvari ne bile takšne, kot so, lahko ovira na poti k čuječnosti. Biti čuječ ne pomeni, da smo nekje drugje ali drugačni, temveč da sprejmemo to, kar je tukaj in zdaj.

  • 8. Sprejemanje

V vsakem trenutku sprejmite, da so stvari takšne, kot so. To ne pomeni, da se ne bodo spremenile ali da jih ni mogoče spremeniti.

  • 9. Opuščanje

Opustite navezanost na ideje, misli, nadzor ali željo, da bi bilo po vaše. Začutite, kako se vaše telo odziva, ko se česa oklepate in ko to opustite.

  • 10. Zaveza

Čuječnost je navada, ni pa samo meditacija. Čuječnost lahko vpnemo v vse plati življenja. Naj čuječnost postane vaš način življenja in bivanja.

Priporočamo!

Sem tukaj in zdaj – Ustvarjalna pot k čuječnosti

The Midfulness Project

Sem tukaj iz zdajV kolikor bi se radi urili v sposobnosti čuječnosti, vam je zdaj na voljo temeljni vodnik s številnimi namigi in orodji, ki lahko izboljšajo vaše počutje.

Pri Mladinski knjigi je pred dnevi namreč izšla knjiga Sem tukaj in zdaj, ki bo v vas zagotovo vzbudila zanimanje za nove izkušnje in raziskovanje življenja skozi čuječnost ter željo, da bi to ustvarjalno dokumentirali. Knjiga je polna vaj, ki naj bi vas naučile novih spoznanj o notranjih izkušnjah in svetu okoli vas.

Priporočamo v branje in ravnanje!

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol