'Mladi naj se sami angažirajo s startupi, saj bodo dinozavri iz ministrstva prej izumrli!'

5. 2. 2015
Deli
'Mladi naj se sami angažirajo s startupi, saj bodo dinozavri iz ministrstva prej izumrli!' (foto: shutterstock)
shutterstock

Novomeški gimnazijci, člani podjetniškega krožka pod vodstvom mentorja prof. Janeza Gorenca, so pred dnevi v Podbrezniku pod okriljem StartUpa pripravili podjetniški večer z okroglo mizo na temo podjetništva nekoč in danes.

Poročilo o dogajanju na okrogli mizi nam je posredovala Lana Klemenčič, mi pa ga zaradi sočne zgoščenosti nespremenjenega objavljamo v nadaljevanju:

Na okrogli mizi sta se soočili dve generaciji podjetnikov – mladi in obetavni ter tisti z že precejšnjo kilometrino.

Na okrogli mizi, ki jo je povezovala članica debatnega krožka na Gimnaziji Novo mesto Eva Lindič, so sodelovali: Miha Fabjan, ustanovitelj Startupa Novo mesto in tečaja za programiranje in grafično oblikovanje SmartNinja, Matej Ramuta, prav tako iz SmartNinje, Peter Bukovec, ustanovitelj nastajajočega projekta LACEnano, ki nudi izboljšave na področju tetoviranja, direktor podjetja eŠola – Vladimir Balukčić, Ludvik Ilovar, 3Tav, in Marko Pavlin iz Hyba.

Namen okrogle mize je bil obiskovalce, med katerimi je bilo precej dijakov in dijakinj, bodočih podjetnikov, seznaniti, kako na startupe gledajo mlajši in tisti, malo bolj izkušeni podjetniki, ter pokukati v okoliščine ustanavljanja podjetij danes in 15 ter več let nazaj. Komu je bilo v začetnih korakih težje? Kakšne prednosti in pomanjkljivosti so se oblikovale skozi ta čas?

Udeleženci so se soglasno strinjali, da je danes pojem startup precej zlorabljen.

»Najprej moraš v sebi začutiti, da želiš nekaj spremeniti, pustiti neko sled,« je dejal Ilovar.

»Ljudje se iz želje po dobičku s polno paro ženejo, ob tem pa pozabljajo na temeljni del – idejo. Najprej ideja, potem ostalo,« so izpostavljali udeleženci. Prav tako pa tudi ideja nikakor ne sme nastati na silo.

»Prava se porodi iz vsakodnevnih problemov, ti pa le najdeš rešitev. Ali pa vidiš slab produkt, najdeš izboljšavo,« so izpostavili gostje.

Fabjan je izpostavil, da so bistveni ljudje okoli nas. »Ideja se bo brez dvoma vseskozi spreminjala, ti moraš imeti le odprta ušesa za ljudi okoli sebe in znati prisluhniti.«

Ramuta je poudaril, da prej omenjena kriza nikakor ne predstavlja nobene ovire, temveč je najbolj ugoden pogoj za razvoj startupov. Ker, kot je dodal Peter Bukovec, 'ljudje preidejo iz svoje cone udobja'. Če veš, da služb ni, jih pač ne iščeš v ruševinah, ampak si raje sezidaš kaj svojega. Pavlin je dodal, da so bistvenega pomena stiki z industrijo.

»S stiki do prakse, ta pa prinaša nujno potrebno kilometrino. Na mladih namreč svet stoji. Lahko profesor piše članke, ampak nekdo jih mora brat. Tako da je v interesu vseh starejših podjetnikov predajanje svojega znanja na mlajše.«

Balukčić nam je zaupal svojo zgodbo in iz izkušenj priznal, da 'bolj kot si v dreku, bolj si prisiljen, da se znajdeš in lažje ti uspe.' Sam je s svojo ekipo namreč, preden so prišli do pravih načrtov, moral skozi navadne power point predstavitve, zato dodaja: 'fake it until you make it.' Poudaril je še, da moramo mladi sami 'furat' svoje startupe, če želimo kaj doseči, ker bodo t.i. dinozavri iz ministrstva prej izumrli.

Novo na Metroplay: "Gledalci so razlagali, kako naj pustim moža" | N1 podkast s Suzano Lovec