10 najbogatejših upokojenih ali aktivnih teniških igralcev

26. 1. 2018
Deli
10 najbogatejših upokojenih ali aktivnih teniških igralcev (foto: profimedia)
profimedia

Če razmišljate, kako bi prišli do kupov denarja, začnite vihteti lopar. Se izplača, športniki v belem so med najbolje plačanimi. Milijoni se ne nabirajo zgolj na igrišču, še bolj so donosne sponzorske pogodbe.

Nagradni sklad štirih glavnih turnirjev v posamični konkurenci znaša kar 200 milijonov ameriških dolarjev letno, a to je skorajda kaplja v morju. Teniški igralci in igralke so namreč magnet za sponzorje. Vzrok za radodarnost je očiten: kamera spremlja tekmovalca na igrišču več ur, zato je za pokrovitelje vrhunska »oglasna deska«. Mnogi zvezdniki in zvezdnice zaslužijo več s sponzorskimi pogodbami kot z nagradami. Če znajo zaslužen denar pametno obrniti, se milijoni še bolj množijo.

Ponujamo vam seznam desetih najbogatejših.

1. Ion Tiriac: 1,2 milijarde $

Najbrž na vrhu niste pričakovali romunskega asa s konca 60. in začetka 70. let prejšnjega stoletja. Zmagovalec odprtega prvenstva Francije v dvojicah (1970, soigralec Ilie Nastase) se je na svetovni lestvici povzpel do 8. mesta, se z igrišč umaknil leta 1979 in se posvetil trenerskemu delu. Pod njegovim okriljem so poleg rojaka Nastaseja zoreli Guillermo Vilas, Mary Joe Fernandez, Goran Ivanišević in Marat Safin. Devet let je bil tudi menedžer Borisa Beckerja. S tenisom je ohranil stik kot organizator vsakoletnega turnirja v Madridu, poslovno pa se je preusmeril v bančništvo (po padcu komunistične vlade je v Romuniji odprl prvo zasebno banko), zavarovalništvo, trgovino, prodajo avtomobilov ...

2. Roger Federer: 450 milijonov $

Ali je Roger Federer najboljši igralec vseh časov, je stvar razprave in okusa, zanesljivo pa se lahko pohvali z mnogimi, zavidanja vrednimi rekordi. Med drugim s 17 zmagami na velikih turnirjih in 307 tedni na vrhu svetovne lestvice. Švicarski mojster je kot profesionalni igralec od leta 1998 na igrišču zaslužil 125 milijonov ameriških dolarjev, firme Nike, Wilson, Mercedes-Benz, Gillette in Rolex pa so njegove dohodke izdatno povečale.

3. Marija Šarapova: 253 $

Če ste pomislili, da bodo na lestvici samo moški, ste najbrž presenečeni. Lepotici z edino rusko zmago na turnirju izbrane četverice se je od leta 2001 na bančni račun zlilo 46 milijonov dolarjev. Ta znesek si je prislužila na igrišču, delovna pa je bila tudi izven njega. Potem, ko je v kopalkah pozirala fotografom za posebno izdajo revije Sports Illustrated, se je leta 2006 znašla na Forbsovi lestvici kot najbogatejša športnica. Sponzorske pogodbe (Land Rover, Canon, Tag Heuer, Tiffany ...) so ji pomagale, da je to mesto tudi zadržala, z lastnimi poslovnimi potezami (na primer modna kolekcija z njenim imenom pri firmi Nike) pa je dokazala, da sta lepota in pamet uspešna mešanica.

4. Andre Agassi: 225 milijonov $

Ponos Las Vegasa je eksplodiral leta 1986 ter razburil teniške kroge z dolgimi lasmi in s kričečimi oblačili, ki so zamajali tla pod nogami nazadnjaškega teniškega sveta. Osemkratni zmagovalec velikih turnirjev in olimpijski prvak iz Atlante 1996 si je v 20 let dolgi karieri z nagradami nabral 40 milijonov, različne poslovne poteze in sponzorstva (največji je Head) pa so njegovo bogastvo povečala za več kot petkrat. Skupaj z ženo Steffi Graf, dolgo številko ena v ženski konkurenci, sta postala vpliven zakonski par v teniškem in poslovnem svetu. Mimogrede, Grafova je z 39 milijoni na 18. mestu zaslužkarjev.

5. Pete Sampras: 195 milijonov $

Sampras je bil s svojim videzom na in ob igrišču Agassijevo nasprotje, po tekmovalni plati pa je uporniškega tekmeca prekosil. Nanizal je 14 zmag na velikih turnirjih in 14-letno športno pot končal z zmago proti Agassiju na odprtem prvenstvu ZDA leta 2002. Zaslužil je tudi več denarja z loparjem v roki – 59 milijonov. Dodatne dolarje sta mu primaknila Nike in Wilson ter lastno podjetje, ki ga je ustanovil z bratom Gusom.

6. Serena Williams: 188 milijonov $

Prva igralka sveta je z nagradami zaslužila sto milijonov ali največ kot katerakoli športnica. Kar 36 najprestižnejših zmag v posamični konkurenci ter dvojicah (s sestro Venus) in mešanih dvojicah je izkupiček, ki presega vse druge dosežke v moški in ženski konkurenci. Njeni poslovni uspehi so podobni tekmovalnim: bančni račun ji polnijo večmilijonske pogodbe s sponzorji (Gatorade, Delta Air Lines, Aston Martin, Pepsi, IBM) ter lastni modni projekti.

7. Novak Djoković: 170 milijonov $

Kartoteka 29-letnega Srba je zajetna in zavidanja vredna, čeprav še ni rekel zadnje besede. Na prvo mesto svetovne lestvice se je prebil leta 2011, leta 2016 je imel kot vodilni igralec sveta več točk kot sta jih imela Andy Murray na 2. in Roger Federer na 3. mestu skupaj, na turnirjih velike četverice je zmagal 12-krat, tretji v zgodovini tenisa je osvojil vse štiri turnirje v letu dni in je prvi, ki jih je osvojil na treh različnih podlagah. Dosedanji nastopi so mu navrgli 140 milijonov, nekaj deset so jih primaknili še Adidas, Uniquo, Peugeot in Bombardier Aerospace.

8. Rafael Nadal: 163 milijonov $

Španski kralj peščenih igrišč je zmagal na odprtem prvenstvu Francije kot 19-letni debitant na turnirju, za zdaj pa ima v zbirki 14 »skalpov« s turnirjev velike četverice. Ima tudi zlato olimpijsko kolajno iz Pekinga. Z nagradami je zaslužil 101 milijon dolarjev, njegov bančni račun pa so okrepili Kia Motors, Nike, Emorio Armani Underwear, Armani Jeans in PokerStars.

9. Venus Williams: 98 milijonov $

Prva temnopolta ameriška igralka na vrhu ženske lestvice najboljših je osvojila sedem največjih turnirjev. Med aktivnimi tekmicami jih ima več le njena sestra Serena. Venus ima tudi štiri olimpijske zmage, z nagradami pa je zaslužila 42 milijonov. Kljub lepi številki to ni niti polovica njenega premoženja, več kot turnirski nastopi so ji prinesle poslovne poteze. Med drugim delež v ekipi ameriškega nogometa Miami Dolphins, modna kolekcija EleVen in knjiga, ki se je povzpela med uspešnice Come to Win. Povrhu se ukvarja še z oblikovanjem in notranjo opremo prostorov.

10. Andy Murray: 92 milijonov $

Domača zmaga v Wimledonu: opravljeno (2013). Zmaga z britansko ekipo v Davisovem pokalu po 79-letnem premoru: opravljeno (2015). Olimpijsko zlato v Londonu: opravljeno (2012). Kaže, da škotski teniški igralec ve, kako izbrati odmevne mejnike v karieri, ki so ga zapisali v večno zgodovino britanskega tenisa. Z enako bistroumnostjo je izbral tudi pokrovitelje (Adidas, Royal Bank od Scotland, Under Armour) in si nabral zajetno premoženje.

Vir: Today

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži