10 namigov, kako dajati nasvete, ki zares pomagajo!

1. 1. 2017
Deli
10 namigov, kako dajati nasvete, ki zares pomagajo! (foto: profimedia)
profimedia

»Preden spregovoriš, se najprej vprašaj, če je res, kar bi rad povedal in ali je potrebno ter prijazno.« - Buda

Vse gre narobe in nihče ne razume, četudi drugi mislijo ali se delajo, da razumejo. Vemo, da je prehodno, vse mine, pa vendar bi sredi največje stiske radi nasvet, pomoč, smer rešitve. Če rečejo, kar bi radi slišali, nam odleže. Čisto zares pa ne zaleže.

Pogosto smo po nasvetih še bolj zaskrbljeni ali zmedeni. Vsak od nas se je znašel v takšnii situaciji. Kateri nasveti so res pomagali, vas je kdo usmeril na pot, ki je sicer ne bi ubrali? Vam je kdo rekel, da se nehajte smiliti sami sebi in se ozrite naokoli, da boste videli ljudi z resničnimi problemi? Vam je bil sploh kdaj dan kakšen nasvet, ki je bil uporaben in je pomagal?

Da ne boste v zadregi, ko boste morali sami dati dober nasvet. V nadaljevanju si preberite nasvete o tem, kako dati nasvete, ki res pomagajo.

1. Svetujte z dovoljenjem

Vsak od nas se je že znašel v vlogi priložnostnega psihoterapevta. Nekaj časa se zdi, da nam gre, toda, ker smo priložnostni in slabo poučeni, lahko kaj kmalu občutimo frustracijo. Prav nič ne bo narobe, če vprašamo trpečega, ali je pripravljen za nekaj konkretnih potez, ki bi ga pripeljale do konkertnih rešitev. To je njihova priložnost, da nam rečejo ne. Če se strinjajo, pa vam bodo zagotovo prisluhnili.

2. Dajte jim možnost in priložnost

Ko sprašujejo za nasvet, vidijo to pogosto kot zgolj še eno priložnost, da še vam povedo svojo zgodbo. Pripovedujejo jo namreč vsakemu, ki jih je pripravljen poslušati. In pravi prijatelj takšni zgodbi tudi bo prisluhnil in se hkrati zavedal, kaj si želijo in kaj bi morali narediti. 

Če se vam zdi, kot da je to njihovo nenehno ponavljanje zgodbe že samo po sebi terapevtsko, se niste prav veliko zmotili. Očitno čutijo, da potrebujejo nenehno predelavo dogodka, da bi se problema sčasoma morda končno rešili. Bodite tam za njih in poslušajte, kar vam imajo povedati. Ko vse povedo, bodo morda bolj pripravljeni, da gredo prečiščeni in bolj sproščeni naprej.

3. Bodite iskreni

Če ne veste. kako se počutijo. jim nikar ne recite: »Vem, kako se počutiš.« Resnica je namreč ta, da ne veste, in s tem ni nič narobe. Lahko pa nežno namignete, da se boste poskušali vživeti in pomagati po najboljših močeh. Prav nič ni narobe, če jim potem ne rečete ničesar več. Dovolj je, da ste poslušali. Vzemite si čas in premislite slišano. Konec koncev lahko tudi kdaj kasneje z njimi še enkrat podelite svoje misli.

4. Ne sodite

Če vas prosijo za pomoč, so prav gotovo zelo ranljivi. Zaupajo vam, zato bi vam radi povedali, kaj jih teži. Ne obsojajte, ne bodite vzvišeni, najpametnejši. Ne začnite pogovora z: »Narediti bi morala. .. zakaj pa ne poskusiš ...« Kar jih teži, je že storjeno. Bolje bo, če rečete: »Morda bo pripomoglo k rešitvi, če razmisliš o ...«. Ponudite pomoč, podporo.

5. Ponudite sodelovanje

Ko ugotovite, kaj je problem, kako bi ga lahko začeli reševati, kaj bi morali in kaj lahko naredijo - naredite povzetek. Kratek natančen povzetek povedanega. Da ne boste zveneli superiorno, začnite stavek z: »Nimam vseh odgovorov, ti pa z veseljem pomagam ugotoviti, kaj bi bilo dobro zate.« Vsake toliko, se medtem, ko jim govorite, ustavite in jih vprašajte: »Kaj si točno sedaj misliš o tem predlogu? Sem pravilno povzela?«

6. Ponudite sodelovanje in podpro za dlje časa

Vaša sestra ne potrebuje spiska navodil, kako naj prekine s fantom. Potrebuje pomoč pri iskanju poguma, da to stori. Prijatelj ne potrebuje usmeritev, kako spremeniti tok svoje kariere, potrebujejo podporo pri sprejemanju pomembne odločitve. Ne gre za to, da imate vse odgovore, ljudje sami najbolje vedo, kaj je dobro za njih. Potrebujejo le občutek potrditve in podporo.

7. Ne dajajte lažnih obljub

Morda je način, kako ste prišli do povišice za vas deloval, ni pa nujno, da bo deloval tudi za vašega prijatelja. Lahko ponovi vaše besede, kretnje, morda uspe, morda pa se bo samo osramotil in potem boste za to sokrivi kar vi. Pričakovanja ohranjajte na realnih tleh, osredotočite se na realne možnosti. Če predlagate tvegano potezo, razložite kaj tveganje pomeni. Pomagajte tehtati različne možnosti, kaj je pri odločitvi pozitivnega in kaj negativnega. Bodite natančni, da se bo oseba v težavah lažje odločala.

8. Priporočite literaturo

Priporočite literaturo, ki obravnava njihov problem. Da dobijo nov uvid, morda distanco, naj berejo o tem, kako so različni ljudje reagirali na podoben problem. Začnite z: »Naletel/a sem na branje, ki ti bo morda pomagalo.«

9. Govorite iz srca

Prijaznost in naklonjenost sta bolj pomembna kot konkretne besede. Na roko napišite »mislim nate«, jim pošljite mail ali pustite v nabiralniku pismo, darilo, morda knjigo. Pokažite jim, da so, poleg njihovih problemov, tudi dobre, svetle plati življenja.

10. Naredite načrt

Niste vsevedni, nimate vseh odgovorov, lahko pa narediti manjši premik v težkih časih. Organizirajte zabaven vikend, izlet s prijatelji. Določite datum in ustvarite nepozabne spomine. Potovanje, sprememba prostora velikokrat pomaga ustvariti distanco, začasno sprostitev in pozabo.

Če nimate pavih besed nič ne de, dejanja so tista, ki štejejo. Če pa imate kaj za povedati, bodite pozorni na to, kako to poveste. Pretehtajte besede in ne pozabite na posledice.

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži