Akvarij - naj bo dobro vzdrževan in prava oaza za ribe

24. 2. 2018 | Vir: Jana
Deli
Akvarij - naj bo dobro vzdrževan in prava oaza za ribe (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Vaš akvarij naj bo lep na pogled, voda bistra, ribe in rastline v njem pa zdrave in zadovoljne.

Bolezni rib in kopičenje alg se v večini primerov pojavljata kot posledica slabega vzdrževanja akvarija. Organizmom v njem lahko kakovostno življenjsko okolje zagotovimo z rednim oskrbovanjem – vsakih 14 dni je treba zamenjati vodo, očistiti stekla, filtre in črpalko ter odstraniti oslabele rastline, enkrat na leto pa se je priporočljivo lotiti še temeljitejšega čiščenja. Torej, izklopite naprave, odlijte vodo, v kateri bodo ribe preživele naslednjih nekaj ur in se v spodnjih šestih korakih lotite preurejanja njihovega ekosistema.

Praznjenje akvarija

Po tem, ko previdno umaknemo pokrov, izključimo filter in zračno črpalko, za preprostejše sesanje peska odstranimo korenine rastlin in živali. Ob tem poskušamo ribe čim manj vznemirjati, saj je vsako čiščenje njihovega okolja stresno.

Prečrpavanje vode

S posebnim sesalcem za akvarij (s funkcijo filtracije peska) začnemo prečrpavati približno tretjine vode. Odstranimo umazanije, gnile organizme, odpadke rastlin in ostanke rib, predvsem pa odvečne nitrate in fosfate, škodljive za ribe, a idealne za rast alg, ki rade zastirajo pogled v notranjost akvarija.

Čiščenje stekla

Uporabimo magnet, s katerim se steklo enakomerno pobriše. V primeru trdovratnejših alg in delcev, pritrjenih na steklo, uporabimo nožek – z njim potegnemo po steklu vse do silikona, za čiščenje tega pa lahko uporabimo gobico za pomivanje posode.

Čiščenje peska

Pesek odstranimo s smetišnico ali manjšo plastično lopatko. Peska se namreč ne da očistiti, saj se v njem nabirajo bakterije. Novo plast pogladimo tako, da je na sprednji strani akvarija plast debela približno 3, na zadnji pa 5 centimetrov. Vanj skrijemo cevko in razpršilec, ki prek zračne črpalke v akvarij dovaja kisik in ustvarja vodni učinek mehurčkov.

Čiščenje filtra

Za njegovo brezhibno delovanje moramo redno odstranjevati mulj. S filtra odstranimo gobici ter mehanizem za nabiranje organizmov, temeljito izperemo granulat, nato gobo za grobo čiščenje z ostanki fine gobe. Ta manjšim delcem preprečuje iztok iz filtra.

Zaključno čiščenje

Še preden sestavimo filter in v akvarij natočimo vodo, vanj posadimo rastline in dekoracijo. Dotočimo vsaj tri dni postano vodo s temperaturo med 24 in 26 stopinjami Celzija – tok dolivanja ne sme biti premočan, da ne uniči dekoracije. Ko je vse priprav­ljeno, lahko v vodo preventivno natočimo še dve pomembni tekočini, ki sta na voljo v specializiranih trgovinah (za beljenje vode in združevanje motnih delcev ter drugo za odstranjevanje klora, težkih kovin in dobrobitno za sluznico in počutje rib).

Besedilo: Neja Drozg // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži