Anuška in Marjan Beltram: Potovanja čedalje bolj povezana s hrano

31. 8. 2016 | Vir: Lady
Deli
Anuška in Marjan Beltram: Potovanja čedalje bolj povezana s hrano (foto: Igor Zaplatil)
Igor Zaplatil

Z Anuško Cerovšek Beltram sva se srečali v bistroju Mala Terasa, ki sta ga z možem Marjanom odprla pred kratkim ob STA Travel Cafeju, ki je podpora njuni potovalni agenciji. Razložila mi je, kako je iz poslovne zamisli dveh študentov zrasel posel, od katerega danes živita kot zakonca in starša.

Marsikateri popotnik se rad obrne na potovalno agencijo STA potovanja, ki je poznana predvsem po ugodnih cenah potovanj na vse konce sveta, hkrati pa ponuja tudi programe dela v tujini in kampe za otroke. Vse se je začelo pred leti, ko sta bila Anuška in Marjan še študenta:

"Pred petnajstimi leti sva z možem začela s potovalno agencijo. Najprej sva zasnovala študentsko potovalno agencijo, ki pa je kasneje postala agencija za vse generacije. Nismo klasična potovalna agencija in nimamo skupinskih potovanj. Že na začetku smo bili nišna potovalna agencija in še vedno vztrajamo pri tem, da smo inovativni, zanimivi in odgovorni. Nočemo biti zgolj naslov za ugodne letalske vozovnice, ampak popotnikom ponujamo izkušnje, s katerimi postanejo več kot le turisti. Najbolj smo ponosni na svoje programe poletnega dela in poletnih kampov v ZDA."

Pakoštane, raj za otroke

Najbolj priljubljen poletni program za otroke je vsekakor Camp California v Pakoštanu, ki je prvi ameriški kamp v Evropi. Ustanovljen je bil pred desetimi leti in tam je vsako leto na počitnicah sto slovenskih otrok v petih terminih.

Za Anuško je to pomemben del, saj je potovalna agencija nastala iz zanimivega razloga: "Ko sem bila študentka v drugem letniku, sem si rekla, da bom poletje preživela v ZDA. Kot turistična vodička za kajak sem doživela nepozabno poletje. Ko sem prišla nazaj, sva z Marjanom začela promovirati te programe in tako je nastala potovalna agencija STA potovanja. Še vedno pošiljamo slovenske študente v poletne kampe v ZDA, slovenske otroke pa v ameriški kamp na Hrvaško. Tam se otrokom ponudijo nova znanja in poznanstva, saj v Pakoštane pride 150 otrok iz 20 držav. Mentorji so običajno iz Irske, Avstralije, ZDA ... skratka iz angleško govorečih držav. Ravno zdaj je bila moja hčerka Ava v kampu in njeni mentorici sta bili iz Irske, hiško pa si je delila z otroki iz Madžarske, Hrvaške in Francije. Čeprav se z angleščino še malo lovi, se je s prijatelji morala ves čas pogovarjati v tujem jeziku, s čimer je pridobila več samozavesti in veliko novega znanja."

Po agenciji še kavarna in bistro

Z možem Marjanom sta oba študirala makroekonomiko in si nista mislila, da bosta postala podjetnika. Pa vendar se je ta pot še nadgrajevala, saj sta kmalu, pet let po ustavitvi potovalne agencije, odprla kavarno, ki je podpora potovalni agenciji. Tam lahko prisluhnete popotnikom in njihovim zgodbam, saj imajo večkrat na sporedu potopisna predavanja.

Pa tudi to ni bilo dovolj, saj sta Anuška in Marjan že gledala naprej: "Potem se je ideja razširila, potovanja so namreč čedalje bolj povezana s hrano, saj predvsem v večjih mestih, kot so New York, London, Pariz, Barcelona, povsod vidiš lepe restavracije z okusno hrano. Potem se je ponudila priložnost, da tudi midva odpreva svoj bistro z malo drugačnim pridihom. Vsak podvig, ki se ga lotiva skupaj, obarvava tako, da nama je všeč. V naši agenciji imamo vsi eno uro časa za kosilo in vedno si želimo lahko in hitro kosilo, saj smo omejeni s časom. Zato sva v najin bistro Mala Terasa uvedla koncept hitrih in preprostih kosil, tako rekoč zdrave hitre hrane. Kosilo naročiš in ga do mize prineseš sam in za seboj tudi pospraviš. Recikliramo vse: od papirnatih krožnikov do posodic in žlic ter vilic iz koruze. Hrana je enostavna in zdrava, na primer divji riž, solate, losos ... Ko poješ, lahko rečeš, da se nisi prenajedel in čez dve uri lahko spet kaj poješ," se smeji Anuška.

Sicer pa je Mala Terasa prijeten bistro – ves lokal je obkrožen z dišavnicami, ki so posajene v lončke za rože. Hrano pripravlja chef Zdravko Andželevski, ki je najbolj ponosen na divji riž, ki je okusen, hranljiv in zdrav obrok. V kombinaciji s piščancem, lososom ali svežim sirom je enkratna izbira za kosilo.

Pogoj so njuni isti cilji

Z Marjanom preživita veliko časa skupaj – čez teden v službi, popoldne in med vikendi pa z otroki. Pa vendar Anuška pravi, da to ni naporno, ampak da je le še vedno lažje: "Čedalje lažje je. Ko sva bila mlajša, sva včasih šla vsak po svoje, ampak zdaj ko sva starša in imava otroka, je to za naju idealna opcija. Imava vedno iste cilje in sva komplementarna, obema je zelo všeč življenje, ki ga živiva. Imava dva otroka, Ava je stara devet let, Tristan pa pet in pol. Kot družina gremo večkrat na leto na daljše potovanje, nazadnje smo bili v Aziji. Poletja pa preživimo v Grčiji, saj z možem rada kajtava in sva našla idealno lokacijo, da lahko skupaj preživimo čas. Sicer pa smo poleti radi tudi doma v Ljubljani, ki je vedno lepše mesto."

Tekst: Eva Jandl
Foto: Igor Zaplatil

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol