Zanimivosti Promocijsko sporočilo

Čiščenje zobnega kamna postaja nuja z razlogom!

4. 12. 2017
Deli
Čiščenje zobnega kamna postaja nuja z razlogom!

Zobni kamen še zdaleč ni zgolj estetski problem. Stvar je veliko bolj resna, kot se zdi na prvi pogled.

Kadar ostankov hrane v najkasneje nekaj urah ne odstranimo s površine zob in iz medzobnih prostorov, se v te ostanke (prostemu očesu ne vedno dobro vidne) naselijo bakterije in sprva mehke obloke v kombinaciji z minerali v slini sčasoma otrdijo oz. poapnijo. Prav tem trdim oblogam dejansko rečemo zobni kamen in na žalost ga potem, ko je enkrat nastal, ni mogoče več odstraniti zgolj z običajno krtačko.

Kopičenje mehkih in trdih zobnih oblog pa nato vodi v bolezni dlesni in propad obzobnih tkiv, bolezen dlesni - znana tudi kot paradontalna bolezen - pa je hkrati tudi najpogostejši vzrok za izgubo zob pri odraslih, in naj vas ne preseneti: tudi mladih ljudi!

Zaskrbljujoča statistika

Parodontalna bolezen je najpogostejša oblika bolezni obzobnih tkiv in obenem najbolj razširjena bolezen človeštva.

Za njo oboli več kot 80 odstotkov populacije.

Za pomoč pri pripravi prispevka se zahvaljujemo dr. stom. Renati Gavran - Čekeliš, ki se vsakodnevno srečuje s problematiko in posledicami parodontalne bolezni pri svojih pacientih. Pri svojem delu pogosto tesno sodeluje s specialisti, kirurgi, paradontologi, ortodonti in ... ustnim higienikom, torej strokovnjakom, ki se je dejansko izšolal, da bi ljudi naučil pravilnega čiščenja zob in z njihovih zob z vso mogočo natančnostjo odstranil zobni kamen.