Nena Veber (lastnica centra zdravja in harmonije Althea): Tudi naše telo potrebuje čas zase

28. 4. 2018 | Vir: Story
Deli
Nena Veber (lastnica centra zdravja in harmonije Althea): Tudi naše telo potrebuje čas zase (foto: Goran Antley)
Goran Antley

"Dokler regratu ne izruvaš korenin, zraste venomer znova, tako je tudi s težavami pri ljudeh, če jih ne izkoreninimo," je prepričana Nena Veber, lastnica centra zdravja in harmonije Althea, ki je do celovitega dobrega počutja pomagala že številnim, tudi vrhunskim športnikom.

V naglici vsakdana ljudje vse prevečkrat pozabljamo na svoje zdravje, ne le fizično, ki ga v veliki meri pridno vzdržujemo z zdravo prehrano in zadostno mero gibanja, temveč tudi duševno zdravje, vsaj dokler ne nastopijo težave.

Story: Če se ne motim, ste leta 1996 ustanovili eno izmed prvih zasebnih jezikovnih šol v Sloveniji. Kako so vas potem poti vodile vse do fizioterapije in NLP-ja - nevrolingvističnega programiranja?

Ko sem se v srednji šoli odločala, kaj bi študirala, sem kolebala med jeziki, medicino, ekonomijo in psihologijo. Doma so seveda zavijali z očmi. Oče je bil kar malo jezen, češ otrok božji, odloči se že, vsega ne moreš. Jaz pa sem želela vse. Potem sem po metodi eliminacije izbrala jezike, ki pa niso bili najbolj všeč mojim staršem, saj takrat jeziki resnično niso bili donosna stvar. Tako sem študirala jezike in jih poučevala po metodi učenja v alfa stanju, ki je bila takrat tudi pri nas še v povojih. Žela sem uspehe, moja zasebna jezikovna šola je veliko poslovala s podjetji, posamezniki ... Po slabem desetletju pa smo se zaradi moževega poklica preselili v Nemčijo. Takrat sem se začela ukvarjati z energijskimi tehnikami, duševno dinamiko. Predvsem zaradi sebe, saj so mi odkrili maligni melanom, tako sem čutila, da moram poskrbeti zase. Potem je za rakom zbolel še mož, kar je bilo ob dveh majhnih otrocih precej naporno. Po prihodu iz Nemčije sem se zaposlila v Mercatorju, saj sem potrebovala stabilno službo. Delala sem na področju sadja in zelenjave. Tudi tu sem tako uresničila še en del mladostniških sanj, v ekonomiji. Postavljala sem projekt 5 na dan, saj so mi blizu tako barve kot energija in narava. Zatem sem odprla Althea center zdravja in harmonije, sprva s poudarkom na fizioterapiji, že od samega začetka pa tudi na celostni obravnavi.

Story: Ker je za zdravje in dobro počutje pomembno ravnotežje celotnega telesa?

Prepričana sem, da se moraš stvari celostno lotiti, ne le telesa, temveč tudi psihe. Tako ugotoviš, kaj te je pripeljalo do težav oziroma bolezni. Gradila sem predvsem na lastni izkušnji. Športniki so imeli tako ob fizioterapiji dodatno obravnavo, saj tako poškodba kot kaj drugega pusti pečat tudi na psihičnem zdravju. Videla sem, da so se z duševno obravnavo hitreje vrnili na športno pot. Sama sem se še naprej izobraževala tudi na področju nevrolingvističnega programiranja - NLP-ja. Zdaj največ gradim na tem in intuitivnih duševnih treningih, IMT-tehniki, ki je moj 'izum' in je nastala na podlagi mojega posvečanja sebi med boleznijo. V centru sodelujemo s podjetji, postavljamo programe promocije zdravja ... Telo, misli in čustva so celota. Tisti, ki se tega loti tako, je zato pri reševanju težav bolj uspešen, kot pa če zdravi le fizične simptome.

Story: Kdaj ste sami spoznali vse to?

Ustavila sem se, ko so mi postavili diagnozo malignega melanoma. Bila sem še zelo mlada, to se je zgodilo pred dvema desetletjema. Nekaj znanja sem že imela, tako sem se sprva posvetila fizični ravni, torej ustrezni prehrani in počitku. Ko pa je za rakom zbolel še mož, sem se začela spraševati, zakaj zbolimo. Zakaj se nekdo pozdravi, drugi ne? Takrat sem se začela poglabljati v misli in počutje, ni treba poskrbeti le za telo, temveč tudi misli, glavo. Pravijo, da te informacija poišče, ko si pripravljen. Tako je bilo tudi pri meni. Ko sem prišla v razmišljanju do neke ravni, sem dobila informacijo, najsi bo skozi knjigo, znanje drugih ... Ugotovila sem, da moraš poskrbeti zase. Ljudje zdaj velikokrat želijo, da jim povem, kaj jim je. Ne gre tako. Vi mi povejte, kaj vam je, kako se počutite, kaj se vam dogaja. Sami s seboj preživimo 24 ur dnevno. Nemogoče je od človeka, ki vas vidi le eno samo uro, pričakovati, da bo kar povedal, kaj je narobe. Če nekomu kar predamo odgovornost za svoje zdravje, je to takole: Predstavljajte si, da ste lastnik čudovitega in dragocenega jeklenega konjička. Bi ga posodili nekomu, ki pride mimo za eno vožnjo? Verjetno ne! Za zdravje pa bi z veseljem predali odgovornost. Tovrstne prispodobe nas malo streznijo, da se zavemo in začnemo razmišljati ter delovati drugače.

Story: V svetu, kjer vlada materialnost, hitro pozabimo nase.

Res je! No, tudi materialne stvari morajo biti, otrokom moramo kupiti knjige, jih peljati na morje ... Pa vendar! Če se ves čas slabo počutiš, si brez energije ... Kaj boš z denarjem, če se zaradi izgorelosti ne moreš niti premakniti od doma?

Story: Mi pojasnite, kakšne so tehnike nevrolingvističnega programiranja?

Ko sem se bolje spoznala z NLP-jem, sem ugotovila, da sem se s številnimi metodami soočala povsem intuitivno, med zdravljenjem melanoma. Mnoge tehnike, ki sem jih intuitivno začutila in preizkusila na lastnem telesu ter združila v svojo tehniko IMT, so ob spoznavanju z metodo NLP dobile ime, podobne so si. Nevrolingvistična metoda izhaja iz človeka in njegovih potencialov. Posamezniku pomagamo ozavestiti vire, znanja in spretnosti, ki jih morda v dani situaciji sam zaradi strahu, slabih izkušenj od prej, travm niti ne vidi. Svoja orodja tako uporabi in z njihovo pomočjo nekaj naredi. Z NLP-jem lahko delaš tako na področju motivacije, postavljanja ciljev, odprave strahov pred nastopanjem, v najrazličnejših poslovnih situacijah (vodenje skupin, timsko delo, komunikacija, reševanje konfliktov ...). Imamo tudi otroke, ki imajo težave z učenjem, strah pred spraševanjem, tremo. Ni področja, ki se ga z nevrolingvistiko ne bi mogli dotakniti.

Nena Veber: Tudi naše telo potrebuje čas zase

Story: Kakšne pa so najpogostejše težave današnjega sveta, zaradi katerih se najpogosteje obračajo na vas? Kaj nas pesti?

Zaradi obilice zunanjih dražljajev smo postali odtujeni sami od sebe. Naša pozornost je vedno usmerjena navzven, tudi komunikacija. Z zunanjim svetom se seveda moramo sporazumevati, vendar se moramo vedno znova vrniti k sebi, v svoj center, svojo moč. Bolj je pomembno, da se lahko s pozornostjo vrneš vase in si v stiku s seboj, svojimi potenciali. Ko jih potrebuješ, si moraš zaupati, da jih boš znal uporabiti. Tehnologija omogoča, da vsak trenutek nekdo od nas nekaj pričakuje. Zato nastopi nevarnost, da pozabimo sami nase. Dober primer tega je moj zapis na blogu, v katerem sem primerjala telo in avtomobil. Če v našem avtomobilu zasveti rdeča lučka, že iščemo avtomehanika, ki bi napako lahko odpravil. Gledamo na kakovost bencina, da slučajno ne bi šlo kaj narobe. Telo nam prav tako pošilja signale, pa jih kljub temu ignoriramo, potrpimo še malo. Tudi pri prehrani nismo dovolj pazljivi, ne skrbimo za ustrezno telesno gorivo. Do sebe smo kar malo mačehovski. Če karikiram, si lahko ob zadostni meri denarja vsak dan kupimo nov avto, telo pa je samo eno.

Story: Kaj pa izgovor, da nimamo časa zase?

Na to se ljudje velikokrat izgovarjajo. Ves čas na tem svetu je naš. Hišo imamo, službo tudi, obleke tudi. V službi te lahko že jutri odpustijo, hiša pa zgori skupaj z oblekami. Ostaneš sam, samo ti. Kar imamo, je naš čas. Komu ga torej podarjamo, da ga za nas zmanjka? Zakaj? Dan naj bi sestavljali štirje sklopi po šest ur. Šest ur za službo, šest zase, šest za spanje in šest za prijatelje. Potrebujemo počitek in čas samo zase! Poglejmo le naravo, tudi tam ni ves čas dan. Tako kot pozimi počiva narava, bi morali tudi mi. Ko je noč, je čas za počitek. Ob visoki vročini zemljo z dežjem ohladi nevihta. Tako tudi naše telo potrebuje ravnovesje, počitek, čas zase.

Besedilo: Nika Arsovski // Fotografije Goran Antley

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol

Nova Story že v prodaji

Story 9/2018

Story 9/2018, od 12. 04. 2018