Omejen vnos hrane v telo lahko znatno podaljša življenjsko dobo

6. 4. 2018
Deli
Omejen vnos hrane v telo lahko znatno podaljša življenjsko dobo (foto: profimedia)
profimedia

Raziskovalci se že dolgo ubadajo z učinki omejenega vnosa joulov (kalorij) v telo, zadnja raziskava pa je navrgla nekaj novih spoznanj – manjše količine hrane naj bi podaljšale življenje.

Znanstveniki se že dolgo sprašujejo, kako omejen vnos hrane vpliva na življenjsko dobo, z zadnjo raziskavo pa so morda na poti do pravih odgovorov. V biomedicinskem raziskovalnem središču ameriškega mesta Baton Rouge so dve desetletji raziskav nadgradili z novo študijo, ki jim je pomagala razkriti, kako omejitev joulov obrani telo pred s staranjem povezanimi boleznimi.

Prostovoljci so pristali, da bodo v izčrpni raziskavi dve leti zaužili do 25 odstotkov manj joulov. Tedensko so jim pregledali še kri, preslikali kosti in redno merili telesno temperaturo. Za dodatek so 24 ur preživeli v izolirani sobi, v kateri so jim lahko izmerili vsak dih, tako da so lahko iz podatkov razbrali porabo in vir joulov. Zanimalo jih je namreč, ali je telo poseglo po energiji iz maščob, beljakovin ali ogljikovih hidratov.

Rezultate raziskav so nedavno objavili v reviji Cell Metabolism, glavna ugotovitev študije pa je, da omejen vnos hrane upočasni presnovo za približno deset odstotkov. »Upočasnitev gre na račun spremenjenih bioloških procesov, ki zmanjšajo količino kisika, potrebnega za delovanje vsakodnevnih telesnih funkcij,« je povedala endokrinologinja in vodja raziskave dr. Leanne Redman.

Ko telo uporablja manj kisika, pri presnovi proizvaja manj stranskih produktov, kot so na primer prosti radikali, ki lahko poškodujejo DNK in ustroj celic. Z nekaj pridržka raziskovalci verjamejo, da študija podpira teorijo, da počasnejša presnova daljša življenjsko dobo.

Vsi raziskovalci pa vseeno ne verjamejo tej trditvi. Internist Luigi Fontana, vodja preizkusov na washingtonski univerzi, pravi: »Manjši vnos hrane pomeni, da telo umira od lakote. Se vam zdi to znamenje dolgega življenja? Ne. Če omejite vnos hrane ter pojeste le pol hamburgerja in par ocvrtih krompirčkov, boste zato živeli dlje? Ne, pobralo vas bo zaradi podhranjenosti.«

Uživanje zdrave hrane in poraba joulov torej skrbita za zdravje, učinki omejenega vnosa hrane pa morda ne.

Vir: Independent

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol