Vprašanje, ki se poraja, je – kaj narediti, ko se zbudimo z mačkom. In koliko časa traja okrevanje?

7. 1. 2024
Deli
Vprašanje, ki se poraja, je – kaj narediti, ko se zbudimo z mačkom. In koliko časa traja okrevanje? (foto: Profimedia)
Profimedia

Strokovnjaki so v pogovoru za DailyMail razkrili, koliko časa je potrebno, da se možgani in telo povrnejo v normalno ravnovesje.

Kot poudarjajo, telo potrebuje dva dni, morda celo tri, da si opomore od alkohola. Poleg tega kopičenje hrane ne bo preprečilo mačka. Dr. Hussain Ahmad je za DailyMail povedal, da če popijete samo eno pijačo, jo telo predela v dveh do treh urah.

"Vendar več alkoholnih pijač upočasni, kako hitro ga vaše telo lahko presnovi in ​​lahko traja do 12 ur, da popolnoma zapusti krvni obtok," je dejal dr. Ahmad. Toda tudi potem, ko alkohol zapusti krvni obtok, potuje v druge telesne sisteme in lahko traja nekaj dni, da telo popolnoma izloči toksine.

Čeprav je hrana pogosto priporočljiva z alkoholom, lahko upočasni stopnjo metabolizma alkohola v telesu, kar pomeni, da traja dlje, da zapusti naš sistem, poudarja dr. Ahmad. Nutricionist Clifford Stephan pa je dejal, da tudi če pojeste velik obrok pred ali med pitjem, vam dan zatem ne bo pomagalo.

PREBERITE ŠE:

Ko alkohol zapusti krvni obtok, se krvne žile, ki se zožijo, ko se napijete, vrnejo v normalno stanje. Vendar pa bo alkohol še vedno ostal v vašem telesu, ko bo potoval iz krvnega obtoka v prebavni sistem, medtem ko je 12-urna meja, ko nastopi maček.

Hormon dobrega počutja dopamin začne upadati na nenavadno nizko raven, kar lahko povzroči občutke nezadovoljstva. Telo dehidrira tudi zato, ker je alkohol diuretik, snov, ki blokira signale, ki jih možgani pošiljajo ledvicam in jim »rečejo«, naj zadržujejo vodo.

Zaradi tega tekočina hitreje prehaja skozi mehur. Želodčne težave so pogoste približno dva dni, ko je alkohol še v črevesju. Poleg tega lahko alkohol uniči dobre bakterije in hrani slabe bakterije v črevesju. Ta proces povzroči bolečine v trebuhu, zaprtje in večdnevno povečano želodčno kislino.

Profimedia

Dr. Stefan predlaga izogibanje kofeinu zjutraj, da bi preprečili poslabšanje teh učinkov. Le še dodatno bo razdražil želodčno sluznico in telo dehidriral. Priporoča, da namesto tega posežete po vodi z limono in morsko soljo, da napolnite izgubljene elektrolite. Dodaten nasvet je, da se izogibajte blažilcem bolečin, kot so tisti na osnovi ibuprofena.

Profimedia

"Vaša jetra so pravkar doživela velik udarec, razstrupljanje alkohola iz vašega sistema in kopičenje običajnih protibolečinskih tablet naslednji dan bo le še dodatno vplivalo na jetra," je dejal dr. Stefan. Približno dva dni po tem, ko prenehate s pitjem, se alkohol popolnoma izloči iz vašega telesa, kar povzroči, da se vaš pretok krvi povsem normalizira. V drugem dnevu se gibanje črevesja normalizira. 

Zaprtje, driska in bolečine izginjaji, saj se želodčna kislina zmanjša ali vrne na normalno raven, vaše telo se začne ponastavljati, vsa kislost zaradi alkohola popusti in vaš želodec se začne normalizirati, pojasnjujejo strokovnjaki. 

BONUS VIDEO: Čudodelčeva čustva, spomini in nepozabni trenutki: kako je Matjaž Kek Slovencem vrnil vero v nogomet.

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži