Jessica Ortner o tem, zakaj je skrb zase preprosta in dragocena!

5. 4. 2017
Deli
Jessica Ortner o tem, zakaj je skrb zase preprosta in dragocena! (foto: profimedia)
profimedia

Ob Svetovnem dnevu zdravja (7. april) smo izBrali odlomek iz knjige TAPKANJE ZA USPEŠNO HUJŠANJE IN IN BOLJŠO TELESNO SAMOPODOBO Jessice Ortner ...

Mnoge preprosto nismo več navajene na užitek in skrb zase. Če hočemo, da nam preideta v navado, se moramo zavestno potruditi in zamenjati staro navado stresa z novo navado skrbi zase.

Na srečo je vadba užitka ... užitek vendar!

Sreča je neposredno povezana s tem, koliko užitka in skrbi zase si dovolimo doživeti. Čas je, da se nehamo pretvarjati in srečo iskati pri drugih. Raje si jo podarimo same. »Zato, ker me osrečuje« je popolnoma tehten razlog, da storimo skoraj vse.

Tako nam ostane eno samo vprašanje. Kako naj vadimo skrb zase in bolj uživamo? Odgovorila vam bom s svojimi najljubšimi namigi za skrb zase. Odkrili boste, da je zelo preprosto skrbeti zase. Ni naporno, nekaj načinov pa je tudi povsem brezplačnih. Kar zadeva užitek, je pogosto najboljši tudi najpreprostejši.

Opomba: Če ugotovite, da se vaš um zateka k skrbem, stresu in negativnemu samogovoru, si vzemite čas in tapkajte tisto, kar vas moti. Tako boste izurili um, da bo razumel, da je vse v redu, če se sprostite in uživate. Tule je nekaj mojih nasvetov, kako bolje skrbeti zase in pri tem bolj uživati.

Zavedajte se razlike med osebno rastjo in skrbjo zase.

Najprej moramo razumeti, da osebna rast in skrb zase nista eno in isto. Čeprav je želja po duhovnem, čustvenem in telesnem razvoju pozitivna, osebna rast lahko pomeni trdo delo. Skrb zase je odmor med številnimi vrstami trdega dela, ki ga opravljamo. Učenje za osebno rast je izredno pomembno in dragoceno, toda ko skrbimo zase, si moramo dovoliti, da se um sprosti in da se zavedamo telesa.

Ne počenjajte nič (ali pa res karseda malo).

Za svoje sezname nalog in opravkov porabimo toliko časa in energije, da se pozabimo ustaviti, tudi če smo izčrpani in preobremenjeni. Namesto da skušate še bolj hiteti in še več narediti, si vzemite čas za naravo in pustite um, naj svobodno plava. Lahko božate svojega ljubljenčka, pletete, pobarvate sliko v pobarvank svojih otrok, namočite stopala v toplo vodo ali gledate svojo najljubšo umetniško sliko. Poskusite početi nekaj sproščujočega – kar tako, brez razloga.

Svoje bivalno okolje naredite prijetnejše.

Včasih že drobna sprememba, denimo cvet na jedilni ali pisalni mizi, temeljito spremeni vaše počutje. Jaz si med delom pogosto prižgem lepo svečo. Kadar si pripravim zeleni napitek, ga pijem iz vinskega kozarca, ker mi je tako prijetnejše. Že samo s tem, da se boste osredotočili na nalogo, da vsakdanjik naredite prijetnejši, boste začeli vnašati drobne, a pomembne spremembe, zaradi katerih se boste dobro počutili. Oglejte si svoje bivalno okolje in se vprašajte: Kako naj ta prostor naredim prijetnejši za bivanje?

Začnite pisati dnevnik hvaležnosti ali prijetnih dogodkov.

Zgodi se, da postanemo tako zaposleni, da ne vidimo več tistega, kar nam je v našem življenju še posebej všeč. Naj vam preide v navado, da vsak večer v dnevnik zapišete, za kaj ste hvaležni, in v čem ste tistega dne uživali. Nobena stvar ni premalo ali preveč pomembna, zato zapišite vse, od svežega vetriča do prijetnega trenutka z ljubljeno osebo. Odličen način, da si naredite življenje prijetnejše, poleg tega pa boste opazili, koliko užitka in ljubezni že imate.

Napihnite svoj mehurček radosti.

To je moja najljubša vaja za srečo. Kadar imate minuto časa, naj bo med hojo, čakanjem ali drugim opravilom, zavestno pomislite na nekaj, kar vam prinaša radost, vas spravlja v smeh ali vzbuja hvaležnost. Osredotočite se na to misel in pozitivni občutek začutite z vsem telesom ter pustite energiji sreče, da se razširi. Meni se zdi skoraj kot topel mehurček sredi srca, in ko pomislim na nekaj, kar mi prinaša dobro počutje, se mehurček razširi. To vajo preizkušajte čim pogosteje. Bolj ko se nahajamo v srečni energiji, bolj čudovite stvari se dogajajo v vsakdanjem življenju. Ko sem začela izvajati to vajo, sem odkrila citat Paramahanse Joganande, ki je takole pojasnil tisto, kar sem intuitivno počela, da bi okrepila občutek radosti:

  • »Ko se v morju zavesti pojavi mehurček radosti, ga zadrži in povečuj. Meditiraj o njem, pa se bo povečal. Pihaj v mehurček, dokler njegova omejujoča opna ne poči in postane morje radosti.«

Nanesite si svojo najlepšo šminko. Če vsak dan nosimo oblačila in ličila, zaradi katerih se dobro počutimo, to ni nečimrnost, temveč pomemben način, kako poskrbeti zase in proslaviti svojo lepoto. Moramo se nehati podcenjevati s skrivanjem v vrečastih oblačilih in zanemarjanjem pričeske. Če vsako jutro porabite pet do deset minut za pričesko, ličila in oblačila, to pogosto zadošča, da boste ves dan čutili drugačno energijo. Ko vidite svojo lepoto, si izrazite ljubezen in spoštovanje, če jo poudarite.

Osredotočite se na spanec.

Pogosto se ne naspimo dovolj, zato je napočil čas, da nam spanec postane prednostna naloga. Meni je pomagalo, da ugotovim, koliko časa potrebujem, da se pripravim na spanec. Če tapkam, si očistim obraz in včasih naredim nekaj jogijskih vaj, da se sprostim, potrebujem od 75 do 90 minut, preden ležem. (Z veseljem sprejemam to vsakdanjo navado, ki ji nekateri pravijo gledanje v zrak .) S temi podatki lahko načrtujem vnaprej in začnem dovolj zgodaj, da se lahko dobro naspim.

Pomembno je tudi, kako porabite svoj čas ponoči. Raziskave kažejo, da svetloba računalniškega zaslona, digitalne bralne naprave in televizijskega sprejemnika lahko motijo spanec, zato bi bilo dobro ugasniti televizor in digitalne naprave vsaj eno uro pred spanjem. Namesto televizije in računalnika raje malo tapkajte, pišite dnevnik hvaležnosti in užitkov ali berite revijo ali knjigo.

V vsakdanjih stvareh opažajte veličastne stvari.

Čez dan si oglejte, kaj delate, in se vsakič vprašajte: Kako lahko to delo naredim prijetnejše? Zame je pospravljanje in čiščenje doma prijetnejše, če poslušam avdio knjigo. Čakanje v vrsti v trgovini je prijetnejše, kadar premišljujem o stvareh, ki me veselijo.

Dovolite si, da vas gane pesem na radiu, ali pa si oglejte travno bilko in se čudite njeni lepoti in moči. Navdušite se nad nečim – nad čimer koli! Bodite pozorni, kako pomirjujoč je občutek tople skodelice v rokah. Stopite na prosto, zaprite oči, dvignite obraz k soncu in pustite toploti, naj vam ogreje dušo. Namesto da samo poganjate svojega otroka na gugalnici, sedite nanjo sami in se zagugajte.

tapkanjeZa več branja!

Zbirka knjig: NeZaVedno - Pot do pozitivnih sprememb iz sebe - za sebe: TUKAJ

Spletna knjigarna: www.primus.si

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol