8 načinov, da domišljavcem stopite na rep!

1. 5. 2020
Deli
8 načinov, da domišljavcem stopite na rep! (foto: Profimedia)
Profimedia

Domišljave osebe imajo značilnosti, zaradi katerih je njihovo vedenje do drugih težko prenašati. Imajo občutek večvrednosti, zaradi česar pričakujejo izjemno dober odnos in odziv od drugih, ne da bi naredili kar koli, da bi si to zaslužili.

Prav tako zelo redko pokažejo empatijo do drugih oziroma je najpogosteje sploh ne pokažejo, vedno pa pričakujejo brezpogojno občudovanje zbrane družbe. Da bi si olajšali komunikacijo z njimi, ki je lahko zelo naporna, je tukaj osem odgovorov na njihove izjave, ki so običajno nesramne, žaljive in skrajno neprijazne.

1."Zakaj si to rekel/-la?"

S tem vprašanjem boste domišljavi osebi dali misliti - skušala bo poiskati racionalni razlog za svoje vedenje. Ko ga ne bo našla, bo morda začela dojemati problematičnost svojega odnosa do drugih.

2. "Auč"

Domišljavcu brez zadržkov dajte do znanja, da vas je njegova izjava užalila. Taki ljudje se morajo zavedati tega, da bi lahko začeli delati na spremembi svojega odnosa. Saj veste: če nekdo ne ve, se ne more spremeniti.

3. "Saj veš, da je moj brat / mama Metkina prijateljica, kajne?"

Ko je domišljava oseba žaljiva do določene skupine ljudi, manjšine ali kakšne določene osebe, je to vprašanje najboljši odgovor na njene besede. Z njim jo boste "potegnili" na osebno raven in pokazali, da lahko žaljivost do nekoga, ki ne prisostvuje pogovoru, užali tudi vas.

4. "Veš, da obstaja alternativno stališče o tej temi?"

Vsak ima ali pa si oblikuje stališče o določeni temi ali dogodku. Domišljavci morajo vedeti, da niso ekskluzivni lastnik absolutne resnice in da se stališča preprosto razlikujejo.

5. "Še enkrat mi povej. Zakaj si boljši/-a od Petra?"

Neverjetno močan občutek nadrejenosti se bo zlahka omajal, če domišljavo osebo povprašate o upravičenosti do tega. Zakaj? Ker nimajo nobene utemeljitve - vsaj take ne, ki bi jo lahko stresli iz rokava.

6. "Bil bi ti zelo hvaležen, če več ne bi govoril/-a o tej temi."

Domišljavcu dajte do znanja, da takega vedenja ne odobravate - s preprostim stavkom mu poveste, da vas njegovo mnenje oziroma ocena ne zanima. Morda se bo zamislil, zakaj je tako.

7. "Takoj nehaj govoriti."

Gre za nadgradnjo 6. točke. Ko oseba z velikim občutkom nadrejenosti vodi glavno besedo v razpravi, jo je včasih potrebno prekiniti z odločnimi besedami. Tako ji boste dali do znanja, da imate tudi vi lastno mnenje, ki je enako pomembno kot njeno.

8. "Prepričan sem, da nisi hotel/-a zveneti domišljavo."

Domišljavi osebi brez zadržkov dajte do znanja, da je res nemogoča. Če ste neposredni, bo morda sprva presenečena ali celo šokirana, a nič za to, saj si je zaslužila. Morda ji bo iskrena beseda segla do srca in se bo zavedla svojega nemogočega vedenja.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol