Mit ali resnica: 9 mačjih življenj

9. 5. 2019 | Vir: Jana
Deli
Mit ali resnica: 9 mačjih življenj (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Koliko resnično resnice je v mitu, ki buri duhove že več stoletij?

Star angleški pregovor v prevodu pravi: »Mačka ima devet življenj. V treh se igra, v treh se potepa in v zadnjih treh ostane.« Podlaga zanj so najverjetneje izjemne sposobnosti za preživetje, ki jih druge predstavnice živali ne premorejo. Vsakdo je verjetno že slišal za zgodbo, ko se mački po globokem padcu ni skrivila niti brčica in nas je pustila prepričati, da se je vrnila v življenje ...

Telo mačke, da bi obiskal svet

Zakaj ravno število 9? Vrnimo se v Stari Egipt. Po verovanju Egipčanov je sončni bog Ra prevzel telo mačke, da bi obiskal svet. Rodil naj bi 8 drugih bogov in predstavljal devet življenj v enem samem. Obstaja tudi verjetnost, da mit prihaja iz Kitajske, kjer število 9 velja za srečno številko. In ne le na Kitajskem, devetica velja za mistično v številnih religijah in kulturah najrazličnejših delov sveta. Je pa res, da v nekaterih špansko govorečih religijah verjamejo, da imajo mačke 7 življenj, v nekaterih turških in arabskih legendah pa je moč zaslediti 6 življenj.

Presenetljiva dognanja newyorških veterinarjev

Mačke imajo neprimerljive fizične sposobnosti. Njihova drobnost pripomore k blažjemu udarcu ob stiku s tlemi po padcu, poleg tega pa imajo izredno razvit center za ravnotežje, zaradi katerega lahko že v zraku ocenijo svoj položaj in se tudi, če so obrnjene s hrbtom navzdol, znajo obrniti. Vedno pristanejo na rahlo pokrčene vse štiri noge, vendar potrebujejo dovolj časa, da svoje telo obrnejo v smeri padanja. Pri daljših padcih razširijo vse tačke, zaradi česar se poveča upor zraka in s tem upočasni padec, moč udarca se razporedi in v večji meri prenese na mišice in sklepe. Pri padcih z manjše razdalje imajo posledično manj časa in večkrat pride do hujših poškodb. Zanimivost; po statističnih podatkih newyorških veterinarjev je 10 odstotkov mačk poginilo po padcu z 2. do 6. nadstropja, le 5 odstotkov mačk pa je podleglo poškodbam pri padcih s 7. do 32. nadstropja.

Srednjeveški ritual

Poznana je legenda o belgijskem grofu Baldwinu III., ki je leta 962 iz 70 metrov visokega stolpa vrgel veliko mačk. Ljudi je presenetilo, koliko mačk je pristalo na noge. Krut dogodek je postal navdih za festival mačk in v mestu Ieper so ga ponavljali vsako leto do leta 1817. Festival poteka še danes, vsaka tri leta – ljudje mečejo le igrače mačk, ki jih spodaj lovijo družine z otroki.

Besedilo: Neja Drozg // Fotografija: Shutterstock

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije